مشاوره رایگان : 09133237247

فنس های الکترونیک

فنس های الکترونیک

فنس الکتریکی یک سامانه الکتریکی در حفاظت پیرامونی بشمار میرود !

 

با هدف افزایش امنیت را محیط پیرامونی مراکز حساس از ادوات متنوعی میتوان بهره جست که بهترین آن سیستم فنس الکتریکی یا الکترو فس است ، این شبکه مبتنی بر جریان الکتریسیته ولتاژ مشخصی برق را با جرایان استاندارد در مدار ایجاد میکند که با تماس با این مدار شوک الکتریکی به تماس گیرنده واد میکند .

فنس الکتریکی یک سامانه بازدارنده بشمار میرود که در مرحله نخست میتواند با عملکرد مناسب از ورود اشخاص و یا حیوانات جلوگیری کند و در مرحله دوم در صورت تجهیز به ادوات جانبی میتواند به مراکز مربوطه هشدار برخورد را اطلاع دهد و یا مخابره کند تا تیم حفاظت جهت بررسی موضوع را پیگیری کنند .

الکترو فنس ها و یا فنس های الکتریکی در سیستم نوین امکان اتصال به شبکه های نظارت پیرامونی را دارا میباشند و به کمک ادوات جانبی مونیتورینگ یک شبکه خوب و غیر قابل نفوذ را برای حفاظت از محیط های خاص امنیتی فراهم ساخته اند .

فنس الکترونیکی
فنس الکترونیکی
دوربین مدار بسته

ویژگی های فنس الکتریکی


 1. فنس الکتریکی قابلیت عملکردد مستقل متناسب با برنامه تعریف شده را دارا میباشد !
 2. فنس الکتریکی سطح بالایی از حفاظت برای افراد و اموال در داخل مجموعه ها فراهم میکند !
 3. فنس الکتریکی با اعمال شوک به متعارض به محدوده ، مرحله نخس بازدندگی را ایجاد میکند !
 4. سامانه فنس الکتریکی به تیم انسانی حفاظت جهت تشخیص موقعیت نفوذ احتمالی کمک میکند !
 5. شبکه فنس الکتریکی موجب افزایش دقت شبکه نظارت پیرامونی و دوربین های مدار بسته میشود !
 6. شبکه الکترو فنس علاوه بر افزایش راندمان تیم حفاظت به امنیت نیروی انسانی مقیم نیز کمک میکند !
 7. جهت افزایش ضریب ایمنی در هر شرایط محیطی و جوی و شبانه روز الکتروفنس بهترین گزینه میباشد !
 8. الکترو فنس قابلیت فعال سازی سیستم های امنیتی و سیستم های هشدار محیطی مثل آژیر و پروژکتور و بلد گو را دارد !
 9. طراحی شبکه الکتروفنس هزینه های تیم حفاظت را به شدت کاهش میدهد و در بازه زمانی کوتاه صرفه اقتصادی خواهد داشت .

نوع کاربری الکترو فنس


الکترو فنس یا فنس الکتریکی به مجموعه ای از قطعات و تجهیزات الکترونیکی ، تامین کننده ولتاژ ، کنترل کننده های سیگنال ، هادی های ولتاژی ، مقره های ولتاژ بالا و تجهیزات سخت افزاری نصب میباشد که در مجموع فرایند حفاظت پیرامونی را اندام میدهد اطلاق میگردد .

شبکه فنس الکتریکی با ارسال سیگنال ۵ تا ۸ کیلو ولت ( 5~8 Kw ) بر روی هادی ولتاژی مدار برق داری را ایجاد میکند . ایجاد سیگنال ها با زمانبندی مشخص سیتم عصبی شخص یا حیوان تماس گیرنده با شبکه الکتروفنس را تحریک کرده بگونه ای که تداوم تماس مقدور نباشد .

انطباق استاندارد های اروپایی در طراحی سیستم های حفاظت پیرامونی موجب شده است که شبکه الکترو فنس هیچ گونه خطر جانی برای شخص تماس گیرنده نداشته باشد .

شوک ناشی از پالس های اکتریکی تنها بر بافت پوست بدن تاثیر میگذارد و هیچ شوکی به قلب و عروق و سیستم عصبی بدن وارد نمی کند .

سیستم عملکرد این فنس الکتریکی به این گونه است که انرژی کمتر از 2 ژول را در یک دامنه جریانی محدود به پوست بدن اعمال میکند که این انژی با توجه به فرکانس بالا صرفا ایجاد درد در سطح را برای شیخص یا حیوان خواهد داشت .


پروژه فنس الکتریکی

داده های تکنیکی

وظیفه یک فنس الکتریکی در گام نخست این است که مانع ورود متجاوز به حریم مشخص شده باشد .
در اجرای الکترو فنس اگر از تجهیزات مناسب استفاده کنید و حصار را حفظ کنید ، نتیجه آن یک ساختار دائمی است دقیقاً مانند سیم خاردارهایی که برای افزایش امنیت برای بازه های زمانی طولانی استفاده می کنید.

مزیت استفاده از فنس الکتریکی به طور متوسط صرفه جویی اقتصادی در بلند مدت میباشد و شاید در پاره ای از طرح ها صرفه اقتصادی آن در ابتدای طرح مشهود باشد ، کاهش بهره مندی از فنس و سیم خاردار و تجهیزات نگهدارنده و بیس پلیت های سنگین و ….

مزیت دیگر فنس های الکتریکی در قابلیت باز بهره بردری آنها در محیط های دیگر میباشد به این گونه که شبکه الکترو فنس به سرعت جمع آوری و در محیط دیگری مستقر میگردد این امر بای محیط های کارگاهی بسیار قابل توجه میباشد .

تجهیزات الکترو فنس شرکت البرز صنعت برای ایجاد مدار الکتریکی در صورت لمس توسط شخص یا حیوان طراحی شده اند.
در شبکه فنس الکتریکی یک تقویت کننده جریان برق را به یک پالس های کوتاه با ولتاژ بالا تبدیل می کند.
کنترل کننده مدار در بازه های زمانی یک ثانیه یا کمتر پالس ولتاژی را بر روی یک سیم هادی جریان در مدار گسیل میدارد .
هادی دیگری نیز در امتدار شبکه تحت پوشش ایجاد میشود که به نام سیم زمین شناخته میشود .
در هنگام برخورد شخص یا حیوان با این شبکه یک مدار بسته بین هادی پالس و هادی زمین ایجاد شده و مدار بسته ای ایجاد میشود که باعث عبور پالس از پوست خواهد شد .

اثرات شوک به عواملی همچون ولتاژ ، انرژی پالس ، میزان تماس گیرنده و حصار و زمین و مسیر جریان از طریق بدن بستگی دارد.
شوک ناشی از تماس با الکترو فنس ممکن است از کمی قابل توجه تا ناراحت کننده ، دردناک باشد.

پس از نصب نرده باید بررسی شود که آیا نرده به درستی به سیم زمین متصل شده است .
این کار با “زمین” کردن حصار با یک میله فلزی و از طریق بررسی میله های زمین با ولت متر انجام می شود.
اگر میزان خواندن ولت متر از 200 ولت بیشتر باشد شدت و جریان را باید توسط کنترل کننده مرکزی در بازه استاندارد تنظیم کرد .

منبع ولتاژ  فنس الکتریکی جریان متناوب اولیه (AC) از ترانسفورماتور و یک سوئیچ مکانیکی برای تولید پالس های الکتریکی کسب می کنند.

اکثر فنس های الکتریک مدرن پالس های ولتاژ بالا را در یک بازه زمانی مشخص ساطع می کنند و به این موضوع توجه نمی کنند که حیوان یا شخصی با سیم های رسانا تماس دارد .

انرژی لازم برای فنس الکتریکی ممکن است به یک مدار الکتریکی دائمی متصل شوند ، ممکن است توسط باتری های اسید سرب یا سلول خشک کار کنند ، یا یک باتری کوچکتر توسط یک صفحه خورشیدی شارژ شود.

مصرف برق حصار در شرایط خوب کم است و بنابراین یک باتری اسید سرب که چند صد متر حصار را تأمین می کند ممکن است با یک بار شارژ چندین هفته دوام بیاورد. برای دوره های کوتاه تر ممکن است از باتری های سلول خشک استفاده شود.

برخی از انرژی دهنده ها می توانند توسط بیش از یک منبع تغذیه شوند.

سیم صاف فولادی ماده ای است که بیشتر برای تکمیل شبکه الکترو فنس استفاده می شود ، از سیم نازک ظریف که به عنوان یک خط استفاده می شود تا سیم ضخیم تر و با کشش بالا (HT).

کمتر اوقات ، سیم های بافته شده یا نرده های خاردار می توانند الکتریکی شوند ، اگرچه چنین شیوه هایی حصار خطرناک تری ایجاد می کند ولی به دلایل مختلف از جمله گرفتار شدن در آنها میتوان خطرات جانی در بر داشته باشد .

نرده های پیاده رو برقی معمولاً از فولاد ملایم رنگ شده ، فولاد گالوانیزه ، فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم ساخته می شوند.

طور معمول نرده ها 2.4 متر (7 فوت 10 اینچ) هستند و به طور معمول پالس های الکتریکی با ولتاژ بالا را با فرکانس 1 هرتز (یک پالس در ثانیه) از طریق محفظه بارانی ارسال می کنند.


تنوع فنس های الکتریکی


 • فنس الکتریکی مستقل

این نوع فنس الکریکی صرفا با ارسال پارس های الکتریکی نقش بازدارنده را ایفا میکند و از ساده ترین شیوه های الکترو فنس بشمار میرود .

این سیستم امکان اتصال به تجهیزات مونیتورینگ را ندارد ولیکن برای محیط های پیرامونی دامداری ها و مزارع ، بر روی دیوار ملازل مسکونی و …. مناسب میباشد

 • فنس الکتریکی برخط

این نوع از فنس های الکتریکی یک شبکه هوشمند حفاظت بشمار میرود که علاوه بر نقش بازدارندگی ، هشدار دهنده و برنامه ریز کنترل نیز میباشد به این گونه که پس از تحریک با آژیر هشدار اولیه را ثبت میکند و اتوماتیک دوربین های منطقه را فهال میکند و به کروه حفاظت حدود تحریک را نمایش میدهد .

این سیستم برای مجموعه های حساس با ضریب امنیتی بالا مناسب میباشد ازجمله مراکز نظامی ، پست های برق ، پتروشیمی ها ، پالایش هاه ها ، کارخانجات و ….


فنس الکتریکی | البرز صنعت

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.